Musica@Parola

Peter Thomas | Karin Straetmans | Anne Vandergoten

orgel en poëzie

22 04 2023

20u

Concertprogramma

Peter Thomas werd geboren in Aalst in 1961; hij studeerde aan het conservatorium van Gent – zowel piano, orgel als kamermuziek. Daarna ook nog aan het conservatorium van Antwerpen en Maastricht. Steeds meer werd het orgel zijn favoriete instrument. Cd-opnames, producties met festivals, solisten en koren, voor Radio 3 en Klara… En intussen was hij ook tot eind 2022 de dynamische directeur van de stedelijke Academie voor Podiumkunsten van Aalst. Sinds 2020 is hij aangesteld als organist van de abdijkerk te Grimbergen.

Karin Straetmans is al heel lang een enthousiaste leerkracht Woord aan de Academie van Aalst. Lang geleden heette dat vak ‘voordracht’, maar het werd intussen veel breder, zegt zij in een interview: “Woord volgen, dat is superpersoonlijk. Je vertrekt vanuit de persoon. De tekst die iemand voorleest, moet ook bij de mens passen. Ik zou zelfs zeggen: een gedicht zoekt een persoon. Geef twee personen de keuze uit 20 gedichten, ze zouden allebei een andere keuze maken.”
Samen met Peter stellen ze muziek en poëzie voor rond twee thema’s: de tijd rond Pasen en de komst van de lente.

En als extra krijgen we ook nog dichteres Anne Vandergoten uit Ternat te gast, die vorig jaar werd verkozen als nieuwe ‘Landschapsdichter Regionaal Landschap Pajottenland & Zennevallei’.
Zelf zegt ze: ““Er is geen betere manier om te ontspannen en volledig tot rust te komen dan in de natuur zijn, en al zeker in deze prachtige regio. Dat zal dan ook een belangrijk doel zijn van mijn gedichten: de mensen warm maken om onze streek te ontdekken en met aandacht in zich op te nemen.”

Peter Thomas speelt op het orgel van de kerk van Sint-Martens-Bodegem, gebouwd door Johan Deblieck in 1999.
Muziek van Sweelinck en J.S. Bach tot Haydn. En ook nog van minder bekende namen eoals Walther, Buttstedt, Kerll en Rüppe.
Karin Straetmans kiest teksten uit het oeuvre van Karel Van De Woestijne, Paul Snoek, Siel Verhanneman, Toon Tellegen, Judith Herzberg, Levi Weemoedt, Gerrit Komrij, Bart Moeyaert, Guido Gezelle, Maud Vanhauwaert en Louis Paul Boon.

*******

Programma integraal:
Deel 1
– Ik werd geboren / Toon Tellegen, ° 1941
– Half / Rian Visser, ° 1966
* Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621): Vater unser im Himmelreich
– Niet-nu / Daniil Charms (1905-1942)
* Johann Gotfried Walther (1684-1748): Herzlich tut mich verlangen br>
– Waar zoude ik met mijn liefde henen / Karel Van De Woestijne (1878-1929)
– Prozatekst / Siel Verhanneman (1989)
* Johann Heinrich Buttstedt (1666-1727): Christ lag in Todesbanden
– Wanneer de lente komt /Fernando Pessoa (1888-1935)
* Johann Sebastian Bach (1685-1750): Vater unser im Himmelreich
*Johann Sebastian Bach: Was Gott tut, das ist wohlgetan
Deel 2
– tekst voor ma / Wouter Deprez (1975)
* Johann Caspar Kerll (1627-1693): Capriccio sopra il cucu
– Liedje voor Andy / Maud Vanhauwaert (1984)
* Joseph Haydn (1732-1809): Der Wachtelschlag
– Opstel / Wouter Deprez
* Joseph Haydn: Der Kaffeklatsch
– Ik zou willen / Siel Verhanneman
– Het is soms / Babs Gons (1971)
– Echtpaar 35 jaar getrouwd / Paul Snoek (1933-1981)
– Maar het allermooiste / Kristien Hemmerechts (1955)
* Christian Friedrich Rüppe (1753-1826): Orgelconcerto in C: Allegro Maestoso
– Gedicht / Lévi Weemoedt (1948)
– Juist toen / Judith Herzberg (1934)
– Vandaag / Siel Verhanneman
– Gedicht / Toon Tellegen
– Ik vertrek / Toon Tellegen
* Christian Friedrich Rüppe: Orgelconcerto in C: Larghetto con espressione
– Fragment / Stefan Hertmans (1951)
* Christian Friedrich Rüppe: Orgelconcerto in C: Rondo Allegretto
Peter Thomas
Karin Straetmans
Musica@Parola - Anne Vandergoten (22 april 2023)
Anne Vandergoten